معرفی یک مستند

از اوایل دوران دبیرستان مهاجرت جزو مسائلی بود که همواره در موردش تحقیق می‌کردم. از آن جایی که علاقه‌ی بسیار زیادی به فیلم‌های مستند دارم، شروع به پیدا کردن مستند‌های مهاجرتی کردم و در منابع مختلف به مستند‌های خیلی زیادی رسیدم.

سری مستند‌های «میراث آلبرتا» یکی از جذاب‌ترین فیلم ها‌ی مستندی بود که پیدا کردم. میراث آلبرتا ۲،۱و۳ سری فیلم‌های مستند با موضوع مهاجرت جوانان ایرانی، به کارگردانی و روایت حسین شمقدری است. وی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف است که این سری مستند‌ها را با تمرکز روی دانشجویان این دانشگاه که از قضا به مهاجرت هم شهره‌اند ساخته است. 

قسمت اول این مستند در ایران و قسمت‌های دوم و سوم، روایت اروپایی مهاجرت نخبگان ایرانی است که در سه کشور فرانسه، آلمان و سوئیس فیلم‌برداری و ساخته شده است.

خواندن نقدها و نکته‌های پیرامون میراث آلبرتا را بعد از تماشای آن، برای شما دوست عزیز به شدت توصیه می‌کنم. با اینکه این مستند نسبتا قدیمی است ولی حقایقی که به آن‌ها پرداخته شده، حتی در شرایط زمان نگارش این نوشته نیز از موارد مورد بحث در ایران است.

از مصاحبه‌های فوق العاده در این مستند، می‌توان به مصاحبه با دکتر علینقی مشایخی، استاد تمام دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف و رئیس انجمن ایرانی پویایی‌شناسی سیستم‌ها اشاره کرد. آشنایی با چنین انسان ارزشمندی از اتفاقات خیلی خوبی بود که برای من افتاد.

جالب است بدانید که این مستند در دانشگاه‌های متفاوت ایران اکران شده است. امیدوارم از تماشای آن لذت ببرید.