همه ما می‌دانیم که زمان تولد فرد، نحوه تفکر او تا حدی به مسائل ژنتیکی بستگی دارد و قسمت عمده شکل‌‌گیری این تفکر، بسته به شرایط و اصول محل زندگی فرد است. از جمله این شرایط و اصول: نحوه تریبت والدین، نوع فرهنگ خانواده و جو شهر و کشوری که فرد در آن زندگی، تحصیل یا کار می‌کند، نوع افرادی که با آن‌ها در ارتباط بوده، معلمی ‌که به او آموزش داده و…

شاید این تاثیرگذاری از شرایط زندگی به مرور زمان در فرد کاهش پیدا کند اما هیچ زمان قطع نمی‌شود. چرا که این تاثیرپذیری حتی هنگام ورود فرد به محیط کار (شرایط جوی محیط کار و همکارانی که با آن‌ها در ارتباط است) و بعدها هنگام ازدواج (اصول و تفکر شخصی که با او تشکیل زندگی داده و فرهنگی که پایه این ازدواج است) و… ادامه خواهد داشت و باعث شکل گیری نحوه تفکر و اصول زندگی او خواهد بود.

یکی از مواردی که خیلی از افراد (در قرن حاضر) شانس تجربه آن را دارند، تحصیل در دانشگاه است.

محیط دانشگاه در زمان تحصیل شخص، به نحوه شکل‌گیری دیدگاه  تاثیر زیادی دارد و زمانی که مسئله‌ای رخ می‌دهد، راه‌حل‌های مختلفی توسط دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف ارائه خواهد شد.

جوکی در این باره وجود دارد «سه مهندس برق، شیمی‌ و کامپیوتر سوار بر یک خودرو می‌رفتند که ناگهان خودرو خراب شد و ایستاد. مهندس برق گفت: احتمالاً اشکال از سیستم برقی خودرو است. مهندس شیمی ‌گفت: احتمالاً اشکال از سوخت خودرو است. مهندس کامپیوتر گفت: پنجره‌ها را ببندیم و خارج شویم. شاید با ریستارت، خودرو درست شود!»

هریک از این مهندسین راه‌حل‌های متفاوتی را، براساس دیدگاه‌شان، ارائه داده‌اند.این جوک عین واقعیت است. چرا که تحصیلات هر شخص باعث جهت گیری نحوه تفکرش نسبت به مسائل می‌شود.

در رشته کامپیوتر دید شخص، الگوریتمیک کردن مسائل زندگی است. یک مهندس کامپیوتر پس از قرار گرفتن در جو محیط دیجیتال، یاد میگیرد تا اول مسائل زندگی را آنالیز کرده و سناریو مسائل را درک کند. پس از فهم مسئله، آن را به زیرشاخه‌های متفاوت تقسیم کند. سپس با اولویت‌بندی، اجزا و روابط بین این دسته‌ها با خودشان و دسته‌های دیگر مشخص کند.

بنابراین دید یک مهندس کامپیوتر به مسائل زندگی اینگونه خواهد بود. این شخص سعی می‌کند تمامی‌ حالت‌های ممکن یک مسئله را پیدا، بررسی و دسته‌بندی کند. این دید به مسائل توسط دانش آموختگان رشته‌های مختلف، متفاوت است.

در یک جامعه با مواجه با متخصصین متفاوت از رشته‌‌‌های متفاوت، می‌توانیم نوع دید و تفکر متفاوتی داشته باشیم.

 علم یک موهبت است و زمانی تبدبل به هدیه‌ای باارزش می‌شود که به سایر علوم، انتقال و نحوه تفکرهر علم با دیگری تبادل شود.

در جوک بالا، هر مهندس نحوه دید و تفکرش را با مهندسین دیگر به اشتراک می‌گذارد به نوعی علم خود را به آن‌ها هدیه می‌دهد.

هدیه علم کامپیوتر به سایر علوم، علم پیش‌بینی تمامی ‌حالات ممکنه و دسته‌بندی این حالات و ارائه راه‌حل‌هایی به تمام موارد دسته‌بندی پیش‌بینی شده است.