گاهی هنگام مطالعه مقاله‌ها و یا مشاهده ویدئوهای آموزشی در ابتدا فصل‌ها جمله «مطالبی که قرار است در این فصل بخوانید …» و یا در آخر «مطالبی که در این فصل (یا قسمت ویدیو) گفته شد شامل …» یا «تا حالا خواندیم که …» را خوانده‌اید و یا شنیده‌اید. همه این عبارت‌ها صرفاً عنوان نیستند و ما از این عبارات به عنوان «اهداف آموزشی» یاد می‌کنیم.

اما اهداف آموزشی چیست؟

اهداف آموزشی به عناوین خاصی از موضوع مشخصی گفته می‌شود که یادگیری آن‌ها در الویت آموزش قرار دارد و زمانی که شخص، این عناوین را فرا می‌گیرد، به اهداف آموزشی در موضوع مدنظر رسیده است.

و هر عنوان دیگر و جزئیات گفته شده، خارج از این اهداف آموزشی خواهد بود.

برای مثال در پروسه آموزش زبان انگلیسی، هنگام انجام تمرین مهارت شنیداری (listening)، شنیدن لغات ناآشنا از دغدغه‌های افراد زیادی می‌باشد. دانستن تمامی لغاتی که زمان حل تمرین می‌شنویم، جزو موارد فرعی است و هدف آموزشی، پاسخ دادن به سوالات مربوطه می‌باشد و در اولویت قرار دارد. اگر تمرین را انجام داده‌اید اما معنی تمامی لغات را ندانستید، شما از لحاظ علمی به هدف آموزشی مدنظر رسیده‌اید. تمرین‌های مشابه مانند مهارت نوشتاری (reading) نیز همین اهداف آموزشی را دنبال می‌کنند.

همیشه در نظر داشته باشید که داشتن درک درست از اهداف آموزشی و شناخت درست آن‌ها، باعث سرعت بخشیدن فرآیند یادگیری می‌شود. وقتی خواستار یادگیری مطلبی هستید، ابتدا تمرکز خود را بر روی اهداف آموزشی بگذارید. هنگام فهمیدن اهداف آموزشی پروسه یادگیری سریع‌تری را خواهید داشت و درگیر حساسیت‌ها و جزئیات فرعی که باعث عدم یادگیری و یا کند شدن فرآیند یادگیری اهداف اصلی آموزش می‌شود، نمی‌شوید. به همین علت دانستن اهداف آموزشی از مهم‌ترین بخش‌های فرآیند یادگیری می‌باشد. زمانی که شما اهداف آموزشی را یاد گرفتید، یادگیری کل مباحث را به اتمام رسانده‌اید.

زمان یادگیری جزئیات و فرعیات بعد از اتمام مرحله یادگیری اهداف آموزشی است. شما این جزئیات را به مرور زمان در قالب تجربه یاد خواهید گرفت. به عنوان مثال هنگام یادگیری زبان نشانه گذاری HTML در حوزه برنامه ‌نویسی وب، با دانستن تعریف و نقش HTML، ارتباط آن با سایر المان‌های وب، آشنایی با دستورات زبان و نحوه کاربرد آن‌ها به اهداف آموزشی مدنظر رسیده‌اید. در مرحله بعد نوبت به خطاها، ریز جزئیات دستورات، دیباگ کردن، انواع فریمورک‌‌ها و … می‌رسد که به تدریج به صورت تجربه کسب خواهد شد.

بنابراین همیشه سعی کنید ابتدا مرحله یادگیری اهداف آموزشی را به سرعت طی کنید تا وارد مرحله کسب تجربه شوید و بیشتر وقت و انرژی خود را بر روی کسب تجربه بگذارید. مطمئناً نتیجه بهتری خواهید گرفت و حرفه‌ای‌تر خواهید شد.