چرا برنامه‌نویسی وب را انتخاب کردم؟

تمامی دانشجویان کامپیوتر، آی‌تی و تمامی علاقه‌مندان به فعالیت در دنیای تکنولوژی و برنامه‌نویسی می‌دانند که در این حوزه، زمینه‌های متفاوتی برای فعالیت وجود دارد. دو تا از این زمینه‌های مشهور که در اکثر مواقع دو گزینه برای انتخاب تازه‌کاران است، برنامه‌نویسی وب و موبایل می‌باشد.

«می خوام برنامه‌نویسی شروع کنم و درآمد داشته باشم. برنامه‌نویسی موبایل شروع کنم یا وب؟» سوالی که بارها از من پرسیده شده و همیشه سعی داشتم به جای یک جواب صریح و قاطع، توضیحی در مورد علت انتخاب خودم بدهم و قضاوت و تصمیم گیری نهایی را بر عهده خود شخص بسپارم و همیشه سعی می‌کنم تعصبم نسبت به وب باعث نشود تا توضیحاتم به سمت برنامه‌نویسی وب سوق پیدا کند.

و اما توضیحی که من در جواب این سوال می‌دهم: در برنامه‌نویسی وب، تکنولوژی و ابزارهای خیلی زیادی موجود هستند و به شکل رایگان، پولی، متن باز و… ارائه می‌شوند. چند نکته در مورد آن‌ها باید در نظر گرفت. برای برنامه‌نویسی وب و راه اندازی یک سرویس بر بستر شبکه به هیچ عنوان محدود و مجبور به استفاده از یک تکنولوژی یا سرویس خاصی نیستید. به عبارتی، در انتخابشان آزادی کامل دارید. از آنجایی که اجزای تشکیل‌دهنده این تکنولوژی‌ها و سرویس‌ها قرار نیست یک روزه به طور کامل تغییر، حذف و یا پشتیبانی آن‌ها قطع شود این اطمینان را دارید که با فراگیری آن‌ها و بروز بودن در زمینه‌ی تخصص خود می‌توانید به صورت دائمی، یک حرفه‌ی پایدار داشته باشید و تغییراتی که شاهد آن‌ها می‌شویم اکثراً تغییراتی هستند که جهت بهبود، پیشرفت، ساده‌تر کردن، رفع نیاز و یا ایجاد رویکرد جدیدی برای یک مسئله ارائه می‌شوند و اکثراً به دور از سیاست‌های تجاری یک شرکت و یا تیم خاصی هستند. تمامی این ویژگی‌های مثبت که در مورد برنامه‌نویسی وب گفتم، کمتر در مورد تکنولوژی و ابزارهای جذاب و پیشرفته دنیای برنامه‌نویسی موبایل پیش می‌آید و در من انگیزه‌ی زیادی ایجاد کرد تا سمت برنامه‌نویسی وب بروم. با یک سری از این ویژگی‌ها قبل از آغاز این مسیر آشنا بودم و با یک سری هم بعد از ورودم به دنیای برنامه‌نویسی وب آشنا شدم که اراده و انگیزه من را قوی‌ترکرد.

با روند فعلی و تکنولوژی‌هایی که شاهد آن هستیم، مرز بین برنامه‌نویسی وب و موبایل کمتر و کمتر می‌شود. در آینده نه چندان دور نیز به صفر میل خواهد کرد و شاهد یک رویکرد جدید با یکپارچگی بینهایت زیبا و حرفه‌ای خواهیم بود.